خدمات رباتیک

این دستگاه‌ها به‌سادگی می‌توانند مسیر حرکتی خود را بیابند و در میان اشیاء مختلف موجود در خانه مانور داده و گوشه و کنارهای خانه را تمیز نمایند. حتی در برخی موارد، این دستگاه‌ها قابلیت تنظیم زمان‌بندی دارند و در زمان خاصی می‌توانند به‌طور خودکار شروع به کار کردن و نظافت کنند.
این ربات ها می توانند به کمک سیستم های کنترلی، بلوتوث و وای فای به کمک سرور و یا حتی موبایل کنترل شود. از قابلیت های اصلی این ربات ها، آن است که در مواجهه با آتش، طبق الگوریتمی، مشعل هایی که قدرت بیشتری دارند را در الویت اول قرار داده و اول آنها را به کمک پمپ خود خاموش می کند.
ربات‌های ضدعفونی کننده برای پاکسازی و ضدعفونی سطوح صاف و کف خیابان‌ها و ساختمان‌ها طراحی شده‌اند، این ربات ها قادر هستند سطوح دارای شکل غیرمعمول و غیرهموار و همچنین اشیایی را که بالاتر از سطح زمین قرار دارند، به خوبی ضدعفونی کند.

ربات‌های ضدعفونی‌کننده

لزوم پاکسازی و ضدعفونی کردن محیط بعد از شیوع ویروس کرونا اهمیتی دوچندان پیدا کرده است. این پاکسازی بیش از هر چیز در محیط های بیمارستانی احساس می‌شود. البته به دلیل اینکه خود پروسه پاکسازی محیطهای آلوده فرآیندی خطرناک است رباتها کاربرد بیشتری پیدا کردند. این ربات ها مجهز به چراغ هایی هستند که نور نامرئی UV را برای ضدعفونی محیط های داخلی روی سطح منعکس و آنجا را ضدعفونی می کنند. این ربات کاملاً اتوماتیک همچنین به چند نازل سمپاش کننده مایع ضد عفونی کننده در بالای آن مجهز است که می تواند توسط آن ماده ضدعفونی کننده را به صورت پاششی در محیط پخش کند.

ربات‎های آتش‌نشان

در سوانح آتش سوزی، آتش نشان برای نجات جان انسان ها، در معرض خطر می باشد و گاهی در موقعیت های خاص مانند: وجود گازهای سمی، گرمای شدید و یا استنشاق دود، ممکن است جان خود را از دست بدهد. اما امروزه با پیشرفت علم، رباتیک برای کمک به جامعه ی انسان ها آمده است. ربات های آتش نشان تجهیزات پیشرفته ای هستند که دارای فعال سازی بسیار سریع و مدیریت سیستم مهار آتش می باشند. این سیستم از طریق ارسال سیگنال از بخش کنترل کار می کند که با آژیر خطر آتش فعال می گردد. حفاظت آتش و تجهیزات کنترل عملگرهای ایستگاه پمپاژ و سیستم های دود را نیز کنترل می کنند. در حالت غیرخودکار سرپرست آتش نشانان می تواند سیستم مهار آتش روباتیک را با استفاده از دستگاه کنترل یا واحد کنترل رادیویی فعال کند.

ربات‌های نظافتچی

از آنجایی که بشر به فکر رفاه بیشتر است ساخت ربات ها در همه جهات برای رفاه هر چه بیشتر انسانها به پیش می رود از ایده ساخت ربات هایی جهت خدمت در منزل و انجام کارهای روزمره استقبال خوبی شده و روز به روز بر تعداد و گونه ربات های خانگی و عملکرد های بهتر آنها افزوده می شود.  تمیز کردن منزل و به ویژه گردگیری مبلمان، کاری است وقت‌گیر و خسته کننده، بویژه آنکه نمی‌توان به تمامی زوایای منزل دسترسی داشته و گرد و غبار و آلودگی‌های موجود را تمام و کمال تمیز کرد. این ابزار مفید می‌تواند کمک بزرگی به نظافت خانه باشد.