رایانش ابری چیست؟

با پیشرفت تکنولوژی به تدریج نوع ارتباط در جهان درحال تغییر است. به این گونه که یک کاربر با مجموعه ای از دیتاسنترها در ارتباط است که این همان مفهوم شبکه های ابری است. شبکه ابری، یک شبکه­ ی جهانی از دیتاسنترها است که در سرتاسر کره زمین پخش شده­‌اند، در حقیقت ردیفی گسترده از کامپیوترهایی است که به یکدیگر متصل شده‌اند و به عنوان یک اکوسیستم واحد به فعالیت می‌پردازند و مانند یک هارد دیسک بزرگ کار می­کنند. این شبکه­ها سرویس هایی چون؛ پردازش، ذخیره­‌سازی و … را به گونه­ های در اختیار کاربران قرار می­‌دهند تا کاربران بتوانند از راه دور و تنها از طریق اینترنت به آنها دسترسی داشته باشند.

 

cloud computing usage

 

لازمه­ ی اولیه شبکه­ های ابری این است که، نرم ­افزارها و همچنین منابع فیزیکی شبکه که همان دیتاسنترها باشند در بستر اینترنت به اشتراک گذاشته شوند تا کاربران براساس نیاز خود از آن استفاده کنند. همانند انرژی الکتریسیته که بر اساس میزان درخواست مشتری از شبکه گرفته می شود و مورد استفاده قرار می­گیرد. در این سیستم، اطلاعات مورد نیاز از کاربران یا مشتریان گرفته شده و زیرساخت های فناوری به صورت داخل ابری برای آن ها تأمین می شود. رایانش ابری یک مدل جدید تحویل، مصرف و مکمل سرویس های فناوری اطلاعات بر اساس اینترنت است به گونه ای که گویی این نرم افزارها بر روی سیستم شخصی کاربران نصب شده است و مورد استفاده قرار می­گیرد.

شرکت آمازون، اولین شرکتی است که در گسترش این فناوری نقش داشت. این شرکت با پی بردن به این مسئله که معماری ابری می تواند به میزان زیادی بهره وری سیستم­ های آن ها را افزایش دهد، در سال ۲۰۰۶  شبکه­ ی ابری خود را با نام AWS راه اندازی کرد تا امکان پردازش ابری را برای مشتریان خود فراهم کند. امروزه آمازون دارای بزرگترین دیتاسنترها در سطح جهان است. در سال ۲۰۱۰ نیز شرکت مایکروسافت شبکه­ ی ابری خود را راه اندازی کرد که به AZURE معروف است. امروزه تمام خدمات مایکروسافت توسط شبکه­ های ابری آن انجام می­شود.

آنچه به وضوح مشخص است، این واقعیت است که در اغلب کاربردها، به‌جای استفاده از رایانش ابری جهت خلق نوآوری‌های جدید، از این فناوری به‌منظور بهتر و آسان‌تر کردن رویه‌ها و کاربردهای قدیمی استفاده می‌شود. با توجه به مطالب گفته شده در بخش­ های قبل، رایانش ابری بخاطر مزیت­ هایی که دارد مورد توجه بسیاری از کاربران و شرکت­ های بزرگ تجاری قرار گرفته است که در ادامه به بررسی این مزایا و همچنین آینده­ ی پیش روی این فناوری بحث خواهد شد.

مزایای رایانش ابری:

۱.عدم نیاز به سرمایه­ گذاری اولیه

در این نوع رایانش، نیازی نیست که ارائه کنندگان سرویس هزینه ای را برای خرید سخت افزار و راه اندازی زیرساخت ها صرف کنند و این منابع را از بخش ارائه کنندگان زیرساخت اجاره می کنند.

۲.دسترسی آسان

در هر زمان و هر مکان می­ توان به داده های خود دسترسی پیدا کرد. تنها با اتصال به اینترنت تمام داده­ ها در دسترس خواهند بود که همین امر موجب افزایش بهره­ وری و کارآیی بسیاری از شرکت شده است.

۳.مقیاس ­پذیری بالا

شبکه­ های ابر بسیار مقیاس پذیر هستند بنابراین شرکت ها می توانند بر اساس نیاز خود منابع را اضافه یا کم کنند و  با رشد شرکت ها ، سیستم آنها با آنها رشد می کند.

۴.قدرت بازیابی بالا

رایانش ابری امکان بازیابی و ریکاوری سریعتر و دقیق­تر داده ­ها و اطلاعات را با کمترین خرابی برای مشتری­ های خود فراهم می­کند.

۵.کاهش هزینه

هزینه های فناوری بالای سرور با خدمات و سرویس­ هایی که ابر در اختیار کاربران و شرکت­ ها می­گذارد، به حداقل می رسد و باعث می شود تا مشاغل بتوانند از وقت و منابع اضافی برای بهبود زیرساخت های شرکت استفاده کنند.

 

cloud computing

 

آینده رایانش ابری

با در نظر گرفتن اینکه امروزه سیستم‌های ابری از عهده‌ی چه کارهایی بر آمده‌اند، تصور اینکه تا چه میزان زندگی امروزه به سرویس‌هایی که از این تکنولوژی بهره می‌گیرند گره خورده، در ذهن هر کسی نقش می‌بندد. از برنامه­ های مختلف گوشی ­های همراه گرفته تا برنامه‌هایی که ارتباطی به ذخیره‌سازی ندارند اغلب داده‌های خود را بر روی فضای ابری ذخیره می‌کنند. زیرساخت‌های ابری همان چیزی هستند که توان ارائه‌ی سریع و بی‌نقص محتوا را برای سرویس‌هایی نظیر آمازون و یوتیوب فراهم می‌کنند. بدون ابر حتی نیمی از اپلیکیشن‌های پر کاربرد امروزی را نیز وجود نداشت.

۱.سطح امنیتی

ذخیره‌ سازی ابری به کاربران این امکان را می‌دهد که از هر کجا و در هر شرایطی به داده‌های خود دسترسی پیدا کنند، داده­هایی که حضوری در دستگاه­های خودشان ندارند بلکه بر روی سرور ها در دیتاسنترها ذخیره شده اند. اگر سیستم­ کاربران در هنگام استفاده دچار مشکل شود، این نگرانی بوجود می­آیدکه چه برسر داده­ هایشان خواهد آمد. با ادامه این روند، تکنولوژی ابری ملزم خواهد بود که سطح امنیت خود را برای پاسخگویی به نگرانی عمومی ناشی از وابستگی به سرویس‌های مبتنی بر آن افزایش داده و تقویت کند. به عنوان مثال، همواره چند کپی از داده­ های کاربران بر روی دیتاسنترهای مختلف قرار می­گیرد و اگر مشکلی برای داده­ های یک سرور پیش آمد همچنان داده ها از طریق سایر سرورها قابل دسترسی‌اند.

 

cloud security

 

۲.رشد بالای نرم ­افزارهای گوشی­ های همراه

شرکت‌ها روز به روز بر تعداد اپلیکیشن‌های خود که تنها بر بستر وب اجرا می‌شوند افزوده و اپلیکیشن‌های بومی در سیستم‌عامل‌ها کم‌رنگ‌تر می‌شوند. هرچه قطار این تکنولوژی بیشتر در مسیر خود حرکت می‌کند، شاهد محصولات بسیار بیشتری خواهیم بود که مدل نرم‌افزار بعنوان سرویس را به کار می‌بندند.

۳.اینترنت اشیا  (IoT)

این شاخه که بیشتر به مه شبیه است تا ابر، اما در هر صورت اینترنت اشیا بخشی جدایی ناپذیر از تکنولوژی آینده خواهد بود. در اینترنت اشیا تمامی دستگاه‌ها و ابزارها به شبکه‌ای داخلی متصل شده­‌اند و خود این شبکه با ابرهای گسترده­تری در ارتباط است. در چنین حالتی هر بار برای استفاده از داده‌ها آن‌ها را از شبکه داخلی بازخوانی­ می­‌کنیم.

 

به طور کلی رایانش ابری تکنولوژی جدیدی است که اخیرا در جهان بسیار مورد توجه قرار گرفته است. این فناوری مزایای زیادی دارد که در اختیار کاربران و مشاغل قرار می دهد. به عنوان مثال، برخی از مزایایی که در اختیار مشاغل  قرار می دهد این است که هزینه­ های تعمیر و نگه داری،  ارتقاء نرم افزار و هزینه های عملیاتی را  کاهش می­ دهد و این امکان را برآورده می­سازد تا این مشاغل بیشتر روی فعالیت­ های خود تمرکز کنند.