DNS چیست؟

در دنیای ارتباطات هر وسیله ای که به اینترنت متصل است برای شناسایی باید دارای یک آدرس منحصر به فرد باشد. این آدرس منحصر به فرد همان IP) Internet Protocol ) می باشد. بطور مثال آدرس IP گوگل ۱۷۲.۲۱۷.۲۳.۴۶ است. حال اگر بخواهید به تعداد زیادی سایت با آدرس های متفاوت وصل شوید چطور؟ آیا باید همه این آدرس ها را به خاطر بسپارید؟!!!

قطعا خیر. سایت‌ها با نام خود شناخته می‌شوند. مثلا www.google.com یا www.charbidar.com . حال سوال دیگر این است که وقتی ما در مرورگر خود میزنیم www.google.com چطور سیستم متوجه می شود که منظور همان آدرس منحصر به فرد ۱۷۲.۲۱۷.۲۳.۴۶ است؟ سرویسی که وظیفه تبدیل نام دامنه به IP را به عهده دارد DNS یا Domain Name System نام دارد. در واقع DNS حکم دفترچه تلفنی را دارد که آدرس ها و IPها در آن ثبت شده اند. DNS بطور پیش فرض بصورت اتومات تنظیم می شود که در این صورت آدرس DNS ما همان آدرسی است که ISP برای IP ما درنظر گرفته است. همچنین میتوان آدرس DNS را بصورت استاتیک تنظیم کرد که معروفترین آدرس ها مربوط به گوگل با IP 4.2.2.4 و ۸.۸.۸.۸ است.چگونه کار می کند؟

وقتی ما در مرورگر خود آدرسی را جست وجو می کنیم ابتدا سیستم آدرس DNS محلی را چک میکند تا ببیند آیا از قبل IP مربوط را می داند یا خیر! در غیر این صورت اگر سرور DNS رکوردی برای دامنه نداشته باشد مرورگر به دنبال  سرور در سایر نقاط دنیا می گردد و این کار از طریق ساختار سلسله مراتبی انجام می شود. مثلا از DNS عمومی مثل ۸.۸.۸.۸ می پرسد تا بالاخره IP مربوط را پیدا کند.
اگر مرورگر نتوانست هیچ سایت دی ان اس سروری را پیدا کند نام دامین resolve نخواهد شد و خطای مربوطه به کاربر نمایش داده می شود.